پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

تاریخچه شهرستان ماهشهر

معرفی شهرستان بندرماهشهر

 

موقعیت تاریخی

تاریخچه بندرماهشهر

شهرستان بندرماهشهر يكي از بنادر قديم كرانه خليج فارس می باشد. این شهرستان در زمان ساسانیان و در سال 231میلادی در زمان اردشیر اول با نام ریواردشیر که بعدها ریشهر نامیده شد بنا گردید. 

در سفرنامه‌ها و تواریخ متعددی از ماهشهر با نام‌هایی همچون مه رویان، ماچول و معشور سخن به میان آمده است.

در سفرنامه ناصر خسرو قبادیانی(۳۹۴–۴۸۱قمری) اینگونه گفته شده، " از آنجا (عبادیان یا آبادان) پس از طی ده فرسنگ به شهر مه رویان( ماهشهر ) رسیدیم. شهری بزرگ است بر لب دریا نهاده بر جانب شرقی و بازاری بزرگ دارد و جامعی نیکو اما آب ایشان از آب باران، چاه و کاریز نبود که آب شیرین دهد. ایشان را حوض‌ها آبگیرها باشد که هرگز تنگی اب نبود و درآنجا سه کاروانسرای بزرگ ساخته‌اند هر یک از ان چون حصاری است محکم و عالی، در مسجد ادینه آنجا بر منبر نام یعقوب لیث دیدم نوشته. پرسیدم از یکی که حال چگونه بوده‌است گفت که یعقوب لیث تا این شهر گرفته بود و لیکن دیگر هیچ امیر خراسان را قوت نبوده‌است. در این تاریخ که من آنجا رسیدم این شهر به دست پسران اباکالنجار بود که ملک پاریس بود. و خواربار یعنی ماکول این شهر از شهرها و ولایت‌ها بردند که آن جا جز ماهی چیزی نباشد و این شهر باجگاهی است و کشتی بندان، چون از آنجا به جانب جنوب بر کنار دریا بروند ناحیت توه و کازرون باشد و من در این شهر مه رویان بماندم به سبب آنکه بگفتند راه‌ها نا ایمن است از آن که پسران اباکالنجار را با هم جنگ و خصومت بود و هر یک سری می‌کشتند و ملک مشوش گشته بود. "  

همانطوری که در متن بالا ذکر شده فاصله عبادیان یا آبادان تا مه رویان ۱۰ فرسنگ بوده، که حدود 70 کیلومتر راه میشود و چون از راه آبی توسط کشتی طی شده، جایی حوالی ماهشهر کنونی می باشد.

تاریخ‌نویسانی همچون حمزه اصفهانی نام پیشین این شهر ریواردشیر (ریشهر) نوشته‌اند. همچنین نوشته‌اند که گروهی از دبیران ساسانی پس از فتح تیسفون به‌دست عرب‌ها، به ریشهر (ماهشهر) پناه بردند.


ماچول منطقه‌ای سرسبز بوده چنان‌که ابن بطوطه جهانگرد اندلسی در سفرنامه خود نوشته‌است: « از بندر ماچول تا هندوان در زیر سایه درختان راه می‌رفتیم و در روز روشن از انبوهی درختان کم‌تر نور آفتاب را می‌دیدیم. » هندوان در این‌جا نام دیگر هندیجان است.

ابن بطوطه، این بندر را «ماچول» نامیده که به نظر سلطانی بهبهانی، همان معشور است که از عشر (گمرک) گرفته شده‌است. به نوشتة ابن بطوطه، ماچول شهر کوچکی بوده با زمینهای شوره زار و بدون درخت و سبزه، و دارای یکی از بزرگترین بازارها بوده و از رامز (رامهرمز) به آنجا حبوبات می‌برده‌اند، و از ماچول تا رامز از طریق بیابان سه روز راه بوده‌است.

 بندر معشور ( ماهشهر در دوره صفویه و بعداز آن اهمیت چندانی نداشته و اسمی از آن در کتب تاریخی و جغرافیایی نیامده‌است. کُرزُن که در اواخر دوره قاجاریه به جنوب ایران سفر کرده بود، بندر معشور را بندری حقیر دانسته که نام و نشان سابق خود را از دست داده معرفی می کند. 

در اوایل قرن چهاردهم شمسی، اواخر قرن نوزدهم میلادی، ماهشهر بندر کوچکی بود که از آنجا کشتیهای محلی کالاهای وارداتی و صادراتی را برای قبایل عرب همسایه حمل می‌کردند. کازرونی فاصله آن را تا دریا یک فرسنگ و نیم می داند. 

نام کهنی که پس از آن در متون برای این شهر دیده می‌شود ماچول است. این نام بعدها به صورت ماشول و معشور درآمده و سپس با تصویب فرهنگستان زبان و ادب فارسی در سال 1344 شمسی نام آن به ماهشهر تغییر یافت. مردم بومی به آن مه‌شور(یا معشور) می‌گویند.

معشور واژه ای عربی است که از دو بخش "مع" و "شور" تشکیل شده است. معشور اسم مفعول بوده و چون این بندر در گذشته دارای تجارت، صادرات و واردات بوده و مالیات گمرکی را همانند بصره ده به یک می پرداخته ، نامش بدین صورت نهاده شده است.

از آثار تاریخی آن بقایای عمارات مخروبه‌ای به نام " تل کافران "، " تل شِکال "، آب انبارها و چاههای سنگ چین شده فراوان، و خرابه‌های آبادی ریشهر در حوالی شمال شرقی بندر ماهشهر است اشاره نمود.

تاریخ معاصر 

بندر ماهشهر با احداث راه آهن سراسری و تأسیس و توسعه بندر شاپور( امام خمینی ره) در اوایل حکومت پهلوی جان دوباره گرفت. پس از آن، به این بندر برای صدور نفت خام توجه شد و بتدریج با کشیده شدن لوله‌های نفت ـ که نفت را از آغاجاری به پالایشگاه آبادان و از آنجا به بندر ماهشهر می‌رساند ـ و با ایجاد مخازن نفت، روبه آبادانی گذاشت.

صدور نفت خام از این بندر در ۱۳۲۴ ش آغاز شد. در ۱۳۳۷ ش، شرکتهای عامل نفت ایران بندر دیگری برای صدور نفت خام در جزیره خارک ایجاد کردند و سپس با اجرای طرحی به نام " چم "، بندر ماهشهر به دلیل موقعیت جغرافیایی ممتاز در کنار خور موسی و دسترسی بهتر نفتکشها برای حمل و صدور فرآورده‌های نفتی پالایشگاه آبادان انتخاب و به بندری مجهز و امروزی تبدیل گردید.

در ۱۳۳۸ ش، نفت منطقة آغاجاری با خطوط لوله به این بندر ارسال و از آنجا به خارج از کشور صادر می‌شد . امروزه به جای آنکه نفت خام منطقة آغاجاری به بندر ماهشهر انتقال داده شود، فراورده‌های نفتی آبادان از طریق خط لوله به این مرکز حمل می‌شود.

 

معرفی شهرستان

جغرافيای سیاسی

شهرستان بندر ماهشهر در جنوب غربی ایران و جنوب استان خوزستان واقع گردیده و مساحت این شهرستان به میزان 1922 کیلومتر مربع می باشد.  این شهرستان دارای 83 کیلومتر مرز آبی با خلیج فارس می باشد. در سال 1339 شمسی بخش بندر معشور که بخشی از توابع خرمشهر محسوب می شده به شهرستان ارتقاء و در سال 1344 شمسی با تصویب هیات وزیران نام این شهرستان از معشور به ماهشهر تغییر یافت. طی این تقسیمات کشوری شهرهای هندیجان، جزیره خارک، سربندر، بندر امام فعلی و یازده دهستان به این شهر ملحق شده و بعدها شهر امیدیه نیز به آن اضافه گردید. در طی 50 سال گذشته برخی از این شهرها از ماهشهر جدا شده و به شهرستانی مستقل تبدیل شده اند. در حال حاضر شهرستان بندر ماهشهر از دو بخش مرکزی و بندر امام خمینی(ره) تشکیل شده و دارای سه شهر با نامهای بندر ماهشهر، بندر امام خمینی(ره) و چمران و یک دهستان با نام جراحی و  65 روستا می باشد .  شهرستان بندر ماهشهر از شمال به اهواز و رامشیر ، از غرب به شادگان، از شرق به امیدیه و هندیجان و از جنوب به خلیج فارس محصور می باشد.

جغرافيای طبیعی و آب و هوا

شهرستان بندر ماهشهر در منطقه خشک و فرا خشک جغرافیایی واقع شده و در حوزه وسیع و مستطح به مساحت 591 هزار هکتار در ناحیه جلگه ای قرار دارد. افزایش سریع درجه حرارت در فصل بهار چهره طبیعت منطقه را خشک و خشن و ارزش مراتع را شدیداً کاهش می دهد . شهرستان بندر ماهشهر در بخش جلگه ای دشت خوزستان واقع شده و ناهمواری و پستی و بلندی زیادی نداشته و بیشتر بصورت مستطح می باشد.

ماهشهر دارای آب و هوای گرم و مرطوب می‌باشد. دمای آن بین۵۰ درجه در تابستان و صفر درجه در زمستان تغییر می‌کند. ماهشهر دارای شرجی‌های شدید و آزاردهنده در تابستان می‌باشد به شکلی که رطوبت نسبی تا۱۰۰٪ می‌رسد . میزان بارندگی به طور میانگین در این منطقه 195 میلیمتر می باشد. بندر ماهشهر به سبب داشتن خاک شور و قلیایی، پوشش گیاهی آن ضعیف است و به طور پراکنده درختان کُنار و گز در آنجا دیده می‌شود.

مردم و گویش

مردم ماهشهر به علت موقعیت شهر دارای قومیت‌های مختلفی هستند که در کنار بومی‌ها زندگی می‌کنند. مانند لر، کرد و ترک .

همچنین در هنگام حمله عراق به ایران  و تصرف و محاصره خرمشهر و آبادان سیل عظیم جمعیت جنگ زدگان به سوی این شهر روانه شده و در پایان جنگ نیز در ماهشهر ماندگار شدند .

ساکنان مهاجر جدید در سال‌های اخیر از شهرهای اطراف استان مانند کهگیلویه وبویر احمد و لرستان و شهرهای شمال استان خوزستان و نیز سایر استان‌ها و مناطق کشور برای اشتغال در صنایع پتروشیمی به این‌شهر آمده و ساکن شده‌اند .

مذهب اهالی ماهشهر شیعه و زبان آنان فارسی و عربی است. اکثر مردم ماهشهر از گویشی ما بین فارسی و لری و بوشهری با نام گویش ماهشهری با هم گفتگو دارند . شغل ساکنان آن کشاورزی، صیادی و در صنایع منطقه مشغولند .

بندر ماهشهر از دو ناحيه قديم و جديد تشكيل شده است. ماهشهر جديد، در پي ايجاد بندر صادراتي نفت به وجود آمده و تا قبل از ساخته شدن تأسيسات خارك، بزرگ ترين بندر صادراتي نفت ايران بوده است. فاصله ماهشهر قديم تا ماهشهر جديد، حدود 3 كيلومتر است. مردم شهر بيشتر در اين ناحيه سكونت دارند و بافت آن قديمي تر است و دواير دولتي در اين قسمت قرار دارند. 

امکانات و شاخص های شهری

شهرستان بندر ماهشهر دارای قابليتهاي متنوعی بوده که از جمله آنها استقرار صنايع عظيم پتروشيمي و اسكله هاي فعال بندري است. در ادامه قابلیتها، امکانات و شاخص های شهرستان بندر ماهشهر را به حضورتان معرفی خواهیم نمود.

رودخانه جراحی

رودخانه جراحی یکی از رودهای جنوب غربی ایران است که در استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد جریان دارد. این رود با ۴۳۸ کیلومتر طول، به‌عنوان یازدهمین رود طویل ایران شناخته می‌شود.   این رودخانه از رودهای پرآبی است که از کوههای استان کهگلویه سرچشمه گرفته و پس از عبور از دشتهای ماهشهر به تالاب شادگان سرازیر می شود. رودخانه جراحی تاثیر بسیار زیادی در محیط زیست و کشاورزی ماهشهر داشته و شرایط زیست محیطی این شهرستان را متنوع کرده است .

پوشش گیاهی و کشاورزی

پوشش گیاهی آن همانند پوشش مناطق نیمه بیابانی است و با آب شور سازگاری داشته که حتی در کنار دریا می رویند، که این امر باعث گردیده اقلیم های متنوع از جمله نخلستان ها، مزارع، صیفیجات ها و گندم زارها بوجود آیند.  ولی اغلب کشاورزان منطقه به کـاشت گنـدم و جو  مشغول بوده و کشت آنان بصورت دیم و آبی می باشد. از جمله تولیدات منطقه خرما، گندم، جو، سبزی و صیفیجات و از مراتع می توان به جنگلهای دست کاشت اشاره نمود

دامداری و دامپروری

دامداری، دامپروری، پرورش دام و طیور بخش دیگری از شغل کشاورزان شهرستان را تشکیل می دهد.  در این شهرستان 55 واحد دامپروری حضور دارد. از جمله تولیدات دامی شهرستان می توان به گوسفند و بز، گاو و گوساله و گاو میش اشاره نمود. همچنین در شهرستان بندر ماهشهر31 واحد مرغداری وجود داشته که در هر دوره 300 هزار قطعه جوجه ریزی انجام میدهد. تولیدات دامی در شهرستان در گوشت قرمز ، تولید شیر ، گوشت مرغ می باشد.

صید و صیادی

یکی دیگر از مشاغل اصیل ماهشهری ها ماهیگیری می باشد. تعداد3 تعاونی صیادی و 3500 ماهی گیر در حدود 700 قایق و لنج در شهرستان بندر ماهشهر فعال بوده که از انواع صید آنها می توان به حلوا سفید، شوریده، سنگسر، شانگ، بیعا، میگوی سفید و ببری اشاره نمود.

حمل و نقل دریایی

حمل و نقل یکی از شاخصه های توسعه می باشد. این شهرستان در زمینه حمل و نقل دارای موقعیت استراتژیک و ممتاز ی بوده و  حمل و نقل در آن به طریق های دریایی، ریلی، هوایی و جاده ای امکان پذیر می باشد.  حمل و نقل دریایی در بندر امام خمینی(ره) که یکی از بزرگترین بنادر کشور و خاورمیانه بوده صورت می پذیرد. مجتمع بندری امام خمینی(ره) دارای 1041هکتار مساحت و 37 پست اسکله و ظرفیت پذیرش کالا تا40 میلیون تن درسال را دارد. همچنین این بندر توانایی پذیرش کشتی های 150 هزار تنی را نیز دارا می باشد. وجود انبار های مسقف، سیلوها، ترمینال غلات و کانتینری از ویژگی های ممتاز بندر امام خمینی(ره) میباشد.  

یکی دیگر از قابلیت های شهرستان بندر ماهشهر استقرار کشتیرانی جنوب بوده که در منطقه بندر امام خمینی(ره) قرار داشته و در زمينه ارائه خدمات بندرى، تخليه و بارگيرى، عمليات كانتينرى تدارك سوخت و آب و انجام تعميرات كشتى‌ها به مالكان آنان و صاحبان كالا، خدمات مورد نياز را ارائه مى‌دهد .

  حمل و نقل ریلی

یکی دیگر از ویژگی های حمل و نقل منطقه وجود راه آهن بوده که این امر باعث گردیده،  که بتوان کالاها را از منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و مجتمع بندری به تمامی نقاط کشور حمل نمود. وجود شبكه راه آهن در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی از جنوبي ترين نقطه شروع و تا شمالي ترين بخش ادامه مي يابد و به طور مستقيم تعداد زيادي از مجتمع ها و كارخانجات مستقردرمنطقه را تحت پوشش قرار مي دهد.

یکی دیگر از ویژگی های راه آهن جابجایی مسافران به اهواز و بالعکس بوده که روزانه هزاران نفر را جابجا می کند. طول خط راه آهن در سطح شهرستان بندر ماهشهر 49 کیلومتر می باشد. همچنین با تعیین سرمایه گذار خارجی خطوط راه آهن شهرستان به مسیر خرمشهر وصل می شود و در آینده نزدیک خطوط راه آهن به بوشهر و اصفهان کشیده خواهد شد.

  حمل و نقل هوایی   

شاخصه دیگر حمل و نقل در منطقه فرودگاه بندر ماهشهر بوده روزانه بین 4 تا 6 پرواز داشته که 500 تا 600 نفر را در مسیرهای تهران، اصفهان،مشهد،شیراز، تبریز ، عسلویه و بالعکس جابجا مینماید. با توجه به استقرار منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و مجتمع بندری و دانشگاه ها روزانه اساتید و متخصصان زیادی در این مسیر در حال تردد بوده که این امر باعث رشد و غنای علمی منطقه شده است. 

حمل و نقل جاده ایی

حمل و نقل جاده ای قدیمی ترین مسیر ارتباطی بوده که تا به امروز در روشهای گوناگونی ظاهر شده است. بزرگراه خلیج فارس شاهراه اصلی کشور به بندر امام خمینی(ره) و منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بوده که روزانه کامیونهای بیشماری از آن عبور کرده و کالاهای خود را جابجا می کنند. پایانه بندر امام خمینی(ره) یکی از 5 پایانه بزرگ کشور بوده که روزانه بیش از3000 کامیون و تریلر را در خود جا داده  است. ظرفیت این پایانه2000 دستگاه می باشد. همچنین ترانزیت سوخت عراق و ایران از بندر ماهشهر صورت می گیرد.

منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندرماهشهر

صنعت پتروشیمی یکی از صنایع مادر است که با وجود آن صنایع جدید و جانبی دیگری نیز تاسیس خواهد شد. این صنعت از حیث کمیت و کیفیت بقدری گسترده و متنوع است که می توان آنرا پیشروی صنعت آینده دنیا تلقی نمود. شهرستان بندر ماهشهر مهد صنعت پتروشیمی استان خوزستان بوده و تنها نقطه استراتژیک در صنعت پتروشیمی کشور می باشد . منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در سال 1376 در زمینی به میزان2600 هکتار تاسیس و اینک حدود20 پتروشیمی در آن فعال می باشد. با توجه به اصل 44 اکثر پتروشیمی های منطقه به بخش خصوصی واگذار و یا در حال واگذاری است.

منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) 

به منظور پشتیبانی از تولیدات داخلی، توسعه صادرات و ایجاد تحرک در اقتصاد منطقه، قانون منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) ابلاغ گردیده که به موجب آن رشد و توسعه در استان پدید خواهد آمد. بر اساس اين قانون حوزه کاري منطقه ويژه اقتصادي بندر امام خميني (ره) صادرات و واردات تعيين شده است. اين منطقه متعلق به سازمان بنادر و دريانوردي می باشد.

  معادن شهرستان

شهرستان بندر ماهشهر دارای 4 معدن نمک آبی بندر امام ،نمک آبی سربندر، صدف دریایی و دریاچه نمک پتروشیمی می باشد. این معادن تامین کننده خوراک کارخانه های پتروشیمی می باشند .

 شهرکهای صنعتی

یکی دیگر از ویژگی های صنعتی شهرستان بندر ماهشهر وجود شهرک های صنعتی بندر ماهشهر و بندر امام خمینی (ره) در زمینی به مساحت 1000 هکتار بوده که می تواند نقش بسز ایی در اشتغال منطقه ایفا نماید. در شهرک صنعتی بندر ماهشهر و بندر امام خمینی (ره)  تعداد 37 کارگاه فعال می باشد

ازجمله صنایع بخش خصوصی که با سرمایه گذاری خود در منطقه اقدام به تاسیس آن نموده اند می توان به کارخانه لوله سازی ، شرکت صنعتی نوید زر شیمی ، شرکت صنعتی شیمی بافت کارخانه خرما سازی ، ساخت و تولید پودر ماهی و   کارخانه آرد جنوب شرق و غیره اشاره نمود .

 اداره گمرکات

یکی دیگر از شاخص های ویژه شهرستان بندر ماهشهر وجود اداره کل گمرک بندر امام خمینی (ره) بوده که در امر واردات قطعی ، واردات موقت ، ملوانی ، صادرات قطعی و تعاونی مرزنشینان ، خروج موقت ، ترانزیت داخلی و خارجی ، کارنه دوپاساژ ، کاپوتاژ ، امور مسافری ، مرجوعی ، قضایی و کارنه تیر، تجارت چمداني و لنجي و محموله هاي پستي فعاليت داشته و نقش ارزنده ای را در منطقه ایفا می کند. 85 درصد فعاليت هاي گمرکي استان خوزستان در گمرک بندر امام خمینی (ره) انجام مي شود، گمرک ماهشهر، گمرک هندیجان، گمرک سجافی و گمرک منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی از دفاتر آن اداره کل می باشند .

 بندر صادراتی

بندرصادراتی ماهشهر در فاصله حدود 5 تا 7 مایلی مرکز شهرستان قرار دارد. این بندر دارای قدمت حدود 90 سال در امر صادرات و واردات  فرآورده های مواد نفتی دارد. قبل از سال 1966 میلادی بندرصادراتی ماهشهر مختص صادرات نفت خام منطقه آغاجاری بود که توسط خطوط لوله به مخازن بندرصادراتی انتقال و سپس به اسکله های بندرصادراتی برای صادرات پمپاژ می گردید. در سال 1346بندرصادراتی ماهشهر جهت صادرات فرآورده های پالایشگاه آبادان مدنظر قرار گرفت. بندرصادراتی ماهشهر در فاصله 130 کیلومتری پالایشگاه قرار گرفته و انواع فرآورده ها از طریق خطوط لوله به منطقه مخازن ماهشهر انتقال ، انباشت و سپس صادر می گردد. بندر صادراتی دارای 6 اسکله عملیاتی یک اسکله تعمیراتی و یک اسکله باری می باشد که صادرات ( نفتکوره، نفتا، ، میعانات گازی) و واردات ( بنزین سوپر ، بنزین ، نفت گاز) در بخش خارجی و جابجائی فرآورده به بنادر و جزایر داخلی از طریق این اسکله ها انجام می پذیرد .

 مرکز انتقال مایل چهل

 مرکز انتقال نفت مایل 40 ، آخرين مركز انتقال نفت در حوزه جنوبي منطقه خوزستان بوده که از جمله وظایف آن جابجائي فرآورده ها و تامين خوراك قديمي ترين مركز پالايشي خاورميانه يعني پالايشگاه آبادان می باشد .

 مراکز نظامی و انتظامی

 یکی دیگر از موقعیت های استراتژیک شهرستان بندر ماهشهر استقرار یگان های نظامی بوده که از جمله آنان منطقه سوم دریایی امام حسین (ع)می باشد. وظیفه این نیرو حفاظت و امنیت از مرزهای آبی جمهوری اسلامی ایران در شمال خلیج فارس، جلوگیری از تجاوزات احتمالی نیروهای بیگانه و شناسایی مناطق عملیات دریایی می باشد. دیگر یگان نظامی مهم این منطقه پدافند هوایی شهید بهشتی بوده که حفاظت موشکی و پدافندی از مختصات شهرستان بندر ماهشهر، صنایع پتروشیمی و مجتمع بندری را بعمل می آورد جلوگیری از قاچاق کالا و ارز و فرآورده های نفتی، جلوگیری از ورود کالاهای غیر مجاز، ساماندهی شناورهای داخلی و رفع تجاوز شناورهای خارجی و برخورد با مخلان نظم دریایی از وظایف دریابانی شهرستان بندر ماهشهر بوده که از منطقه بندر امام خمینی(ره) تا منطقه دوحه دیلم به طول 290 کیلومتر استقرار دارد .

 حوزه های علمیه

شهرستان بندر ماهشهر بنا به موقعیت استراتژیک خود دارای مراکزآموزشی و فرهنگی بسیاری است. حوزه علمیه بندر ماهشهر و بندر امام خمینی در دو بخش برادران و خواهران فعال بوده و حدود200  طلبه خواهر و برادر تا تحصیلات سطح 2 و 3 حوزه در شهرستان تحصیل می کنند .

 دانشگاه ها

دانشگاه آزاد اسلامی، 2 دانشگاه پیام نور و دانشگاه امیر کبیر  واحد ماهشهر چهره شهر را به صورت یک محیطی علمی نمایان می کند.

دانشگاه آزاد اسلامی دارای 8 هزار دانشجو   و 65 رشته در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بوده که یکی از 3 واحد دانشگاهی مهم دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان محسوب می شود .

دانشگاه امیر کبیر واحد ماهشهر دارای 500 دانشجو و 9 رشته در مقاطع تحصیلی کارشناسی تا دکتری بوده که تحصیلات خود را در آن انجام می دهند .

دانشگاه پیام نور بندر ماهشهر و بندر امام خمینی (ره) دارای 3500 نفر دانشجو و 26 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی فعال می باشند. همچنین تعداد اساتید هیات علمی شهرستان حدود 300 نفر بوده که در دانشگاه های شهرستان مشغول به تدریس می باشند .

 مرکز فنی و حرفه ای

یکی دیگر از مراکز علمی و آموزشی شهرستان مرکز آموزشی فنی و حرفه ای شماره 4 خلیج فارس بوده که تعداد5866 نفر حرفه آموز و 20 رشته تحصیلی داشته که در مراکز دولتی و خصوصی مشغول   می باشند .

اماکن زیارتی

زیارتگاه شاهزاده حمزه

 بقعه ی متبرکه این امام زاده در 25 کیلومتری جاده ماهشهر به سمت هندیجان واقع شده است. این امامزاده بنا بر روایات فرزند امام موسی کاظم(ع) و برادر امام رضا (ع) بوده که پس از آمدن امام رضا(ع) به ایران در پی ایشان روانه ایران می شود. در حوالی یکی از روستا ها کدخدایی با نام محمد غزالی بوده که وابستگی شدیدی به دربار وقت داشته و مخالف شیعیان بوده است . پس از اطلاع از حضور امام به روستا ایشان را دستگیر و به شهادت رسانده و سر مبارک ایشان را از بدن جدا و جهت کسب مطامع دنیوی آن را به شهر ری می برد .

 

در حال حاضر سر مبارک و مطهر امامزاده حمزه در مرقد حضرت عبدالعظیم حسنی دفن بوده و تن ایشان در ماهشهر دفن می باشد .

 آرامگاه ویس  

این قدمگاه در 15 کیلومتری ماهشهر به طرف جراحی واقع شده است. در خصوص ایشان اطلاعات دقیقی موجود نمی باشد .

 سید صالح  

آرامگاه این سید بزرگوار در خیابان مطهری و مجاور بیمارستان حاجیه معرفی واقع است . متاسفانه از پیشینه ایشان اطلاع دقیقی موجود نیست. برخی بر این باورند که این سید نوجوان همراه کاروان امام رضا (ع) از عربستان به ایران آمده و در این منطقه شهید شده است. در داخل این آرامگاه دو تکه سنگ مکعب مستطیل بوده که بر روی آن با خط کوفی توضیحاتی نوشته شده است .

 قدمگاه امیر المومنین  

این قدمگاه در خیابان امام خمینی (ره) و مجاور میدان امام بوده و در زمان قدیم این قدمگاه و گورستان مجاور آن با خاک یکسان شده است .

 سید جواهر و بی بی سیدی

 این دو سید بزرگوار در خیابان مطهری و مجاور آرامگاه سید صالح قرار دارند. متاسفانه اطلاعات دقیقی درباره پیشینه آنان موجود نیست .

 

اماکن سیاحتی

پارک ساحلی

این پارک در ابتدای جاده ورودی ماهشهر از سمت سربندر واقع گردیده است. از امکانات این پارک می توان به آلاچیق ها، فضای بازی برای کودکان، امکانی جهت قایقرانی و ... اشاره نمود .

  پارک ارم

این پارک در شهر چمران و 15 کیلومتری ماهشهر واقع گردیده است. از امکانات این پارک می توان به آلاچیق ها، فضای سبز بسیار زیبا، دریاچه، فضای بازی برای کودکان، امکانی جهت قایقرانی،باغ پرندگان و حیوانات و ... اشاره نمود .

 مجتمع بندری امام خمینی(ره)

مجتمع بندری امام خمینی(ره) محل استقرار کشتی های تجاری بوده که می توان با مجوز صادر شده از سوی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان(بندر امام خمینی ره) از اسکله ها و کشتی های پهلو گرفته در آن بازدید نمود .

 

 خوریات منتهی به خلیج فارس  

 از دیگر مراکز گردشگری شهرستان می توان به خورهای منتهی به خلیج فارس از جمله خور غزاله و خور سماعیلیه اشاره نمود. در حال حاضر خور سماعیلیه مکانی جهت صیادان بوده که از این مکان جهت رفت و آمد به دریا  استفاده می کنند .


منابع: سایت فرمانداری شهرستان بندرماهشهر


5.7.4.0
گروه دورانV5.7.4.0